Po raz pierwszy na rynku pracy spotkały się aż cztery pokolenia:
- Baby Boomers (urodzeni między 1946 a 1964 r.),
- X (urodzeni między 1965 a 1979 r.),
- Y (urodzeni między 1980 a 1996 r.) ,
- Z (urodzeni po 1997 r.).
Nic więc dziwnego, że często trudno nam o wzajemne zrozumienie, bo każde pokolenie reprezentuje różne sposoby myślenia i zachowania będące wynikiem dojrzewania w odmiennych warunkach społecznych i gospodarczych.
Generacje różnią się pod względem oczekiwań wobec lidera i organizacji, wyboru ścieżki zawodowej, postrzegania autorytetów i stylów komunikacyjnych, wartości życiowych, stylu życia czy nawet tego, co może ich motywować.
Takie odmienności często rodzą konflikty w zespole – osoby dojrzalsze uważają, że “młodzi nie znają życia, są roszczeniowi i mają mleko pod nosem”, natomiast osoby młodsze, że “starzy nie znają dzisiejszego świata i są boomerami ze średniowieczną mentalnością”.
Jedni do drugich często podchodzą z niezrozumieniem, patrząc z góry na to, co robią. A to nie służy ani efektywności pracy, ani atmosferze w zespole. Dlatego niesamowicie ważne jest, aby zarówno liderzy, jak i same zespoły wiedziały, jak mogą się dogadać mimo różnic.
Przygotowałam dla Twojej organizacji dwa programy: jeden dedykowany liderom, natomiast drugi zespołom.
Podczas szkolenia “Lider zespołu wielopokoleniowego” dowiesz się:
- czym są generacje i skąd się biorą różnice międzypokoleniowe,
- co jest ważne dla pokolenia Baby Boomers, X, Y i Z w organizacji, czyli jak skutecznie współpracować z osobami reprezentującymi to pokolenie,
- jakie argumenty stosować w komunikacji z osobami z każdej generacji, aby osiągnąć zamierzone cele,
- kim jest efektywny lider wielopokoleniowego zespołu i jakie powinien mieć cechy, aby sprawnie zarządzać tak różnymi generacjami,
- jak możesz budować autorytet lidera, będąc reprezentantem jednej z generacji wśród innych pokoleń,
- jaki styl przywództwa sprawdza się u przedstawicieli danego pokolenia oraz jak wykorzystać go do współpracy z innymi pokoleniami.
W trakcie szkolenia “Mosty pokoleń: Jak skutecznie współpracować między różnymi generacjami?” dowiecie się:
- czym są generacje i skąd się biorą różnice międzypokoleniowe,
- co jest ważne dla pokolenia Baby Boomers, X, Y i Z w organizacji, czyli na co powinniście zwrócić uwagę we współpracy z osobami z tych generacji,
- co motywuje przedstawicieli różnych pokoleń i sprawia, że chętniej angażujecie się w pracę, czujecie się docenieni i efektywnie realizujecie założone cele,
- jak budować skuteczną komunikację w wielopokoleniowym zespole, aby każda strona była zrozumiana i miała przestrzeń na wyrażenie swojego zdania w sposób klarowny dla przedstawicieli innej generacji,
- w jaki sposób rozwiązywać konflikty w Waszym zespole wynikające z różnic m.in. w postrzeganiu świata, stylu życia czy wartościach, aby żadna strona nie czuła się pokrzywdzona i odepchnięta ze względu na swoją perspektywę.
Jak Twoja organizacja skorzysta na szkoleniach ze współpracy i komunikacji międzypokoleniowej?
- Nauczycie się, jak budować otwartość na drugiego człowieka mimo różnicy wiekowej i różnych poglądów.
- Zyskacie narzędzia do zrozumienia siebie nawzajem, co przełoży się na większą produktywność oraz realizowanie celów organizacji.
- Dowiecie się, jaki potencjał wnosi każde pokolenie w Waszym zespole oraz jak wykorzystać mocne strony każdej generacji w codziennej pracy.
- Przełamiecie stereotypowe myślenie, które często z góry piętnuje oraz określa danego człowieka przez jego wiek. Ułatwi Wam to komunikację wewnątrz zespołu i da klarowność oczekiwań względem siebie.
- Zrozumienie oczekiwań, wartości i motywacji każdego pokolenia przyczyni się do stworzenia harmonijnej atmosfery pracy. Dzięki wyeliminowaniu lekceważącego podejścia sprawicie, że każdy w grupie poczuje się doceniony, a Wasze relacje staną się cieplejsze. W takim otoczeniu o wiele łatwiej i przyjemniej się pracuje.
- Jako lider zdobędziesz umiejętności, które ułatwią Ci efektywne zarządzanie zespołem złożonym z różnych generacji. Komunikacja, delegowanie zadań czy motywowanie pracowników będzie znacznie prostsze i lżejsze, gdy poznasz i zrozumiesz potrzeby i oczekiwania każdego pokolenia.
- Rozumiejąc, co motywuje i angażuje różne pokolenia, jako lider będziesz w stanie zadbać o ich poczucie przynależności oraz zadowolenie z pracy, aby zatrzymać w organizacji utalentowanych pracowników i mieć zespół stworzony z prawdziwych profesjonalistów.
- Umiejętnie zbudujesz swój autorytet lidera i dostosujesz styl przywództwa, aby zespół szanował Twoje zasady i wymagania, niezależnie od wieku.
- Dzięki zrozumieniu perspektyw różnych pokoleń Wasza organizacja zyska na kreatywności i innowacyjności. Różnorodność generacyjna stanie się siłą napędową dla tworzenia nowych pomysłów i podejścia do rozwiązywania problemów.
Pamiętaj, że tematy poruszane w trakcie spotkania zależą od potrzeb Twojego zespołu i organizacji.
Zakres tematyczny, jak i formę przeprowadzenia szkolenia dopasuję do Twoich potrzeb. Możemy spotkać się na:
- webinarze online,
- prelekcji stacjonarnej,
- szkoleniu online,
- szkoleniu stacjonarnym,
- facylitacji online i stacjonarnej.
Czujesz, że Twój zespół lub organizacja potrzebuje takiego szkolenia? A może masz dodatkowe pytania?
Skontaktuj się ze mną, aby zarezerwować termin lub dopytać o interesujące Cię kwestie.